1. Ana Sayfa
  2. Windows Server
  3. Windows Server 2012 redircmp, redirusr komutları

Windows Server 2012 redircmp, redirusr komutları

WİNDOWSYAZISIZ

redircmp – redirusr

Active Directory yapımızda yaratılan yeni objelerin (kullanıcı, bilgisayar) varsayılan container OU‘larımıza gelirler. Bunlar Users ve Computer OU‘ları. Fakat biz bu durumu istemiyoruz. Bunun nedenlerine gelecek olursak kendi oluşturduğunuz bir yapıda her yeni yaratılan obje (kullanıcılar, bilgisayarlar) container OU‘larına giderse öncelikle bir GPO almazlar sizin elinizle taşımanız gerekmektedir.

Bu nasıl bir sorun teşkil eder?

Bu duruma verebileceğimiz en iyi örnek herhangi bir GPO almamalarından ötürü bir güvenlik zaafiyeti yaratırlar. Domain yapınızda sizin ”policy” şemanıza uymayan kullanıcı ya da bilgisayarların gezdiğini görmek istemezsiniz. Peki o zaman her eklenen yeni objeyi elimizle taşıyacaksak büyük yapılarda bu bize maliyetli ve uzun bir iş gücü yaratmaz mı? Evet yaratır. Bunun için bu iki komutumuzu kullanarak yaratılan yeni objelerin belirlediğimiz OU‘lar altına gelmelerini sağlıyoruz ve o OU‘lar için oluşturduğumuz Policy yapısına da otomatikman sokmuş bulunuyoruz.

PowerShell’i yönetici olarak çalıştıralım.

redircmp.exe ile ldap yapısıyla yazdığımız komutumuzu belirlediğimiz OU’ya olacak şekilde şu sırayla yazalım.

redircmp.exe “OU=PC,OU=UP,DC=up,DC=com”

redirusr ile ldap yapısıyla yazdığımız komutumuzu belirlediğimiz OU’ya olacak şekilde şu sırayla yazalım.

redirusr “OU=kullanıcılar,OU=UP,DC=up,DC=com”

not : ldap yapısını bilmiyorsanız tıklayınız. Yazdığımız komutlarda container objelerin gelmesini istediğimiz OU‘ların lokasyonunu belirledik. Hangi OU altında olduğu ve hangi domain yapısında olduğu.

Yorum Yap

Yorum Yap