1. Ana Sayfa
  2. Network
  3. Windows Server 2012 R2 Remote Access NAT Konfigrasyon

Windows Server 2012 R2 Remote Access NAT Konfigrasyon

WİNDOWSYAZISIZ

NAT nedir?

NAT basit tanımıyla herhangi bir yönlendirici (router) cihazlarıyla client bilgisayarları başka bir networke yönlendirmeye yarar. Kısacası şirketinizda bulunan client bilgisayarların internete çıkış yapmasını tek bir IP üzerinden sağlar.  Bu bize öncelikle merkezi bir yönetim ve güvenlik sağlar. Networkünüzü çok rahat bir şekilde izleyebilirsiniz. Bunun dışında client bilgisayarların dışarıya çıkarken farklı farklı ipler alması gereksiz ip kullanımını ortaya çıkaracaktır fakat NAT ile tek bir IP üzerinden çıkış yapılacağı için bu sorunu da çözmektedir.

NAT İşlemi

İki adet makinem bulunmakta bunlardan biri RRAS kurulu olan, NAT işlemi yapılacak sunucu/sağlayıcı makine, diğeri ise sadece NAT sunucumun iç bacağının takılı olduğu networkte olan ve gateway’i NAT sunucum olan bir client bilgisayarım olacak.

 


 

NAT işlemine başlayalım.

İşleme başlamadan önce henüz işin bu kısmında yeni olan arkadaşlarıma bir ince detayı söylemek istiyorum. Bu makaleyi okumadan önce Gateway hakkında daha fazla bilgi almanız sizin için yararlı olacaktır, bu bir çok şeyi daha iyi kavramanıza olanak sağlar. Burada yapacağımız NAT işleminde tek kafa karıştırıcı kısım bu olabilir. Client bilgisayarımın Gateway’i, NAT sunucum olacak ve ben o gateway’i NAT şeklinde yapılandırdığım için client makinemde bu sayede internete çıkabileceğim.

Remote Acces kurulumu için tıklayınız.

Önce ip konfigrasyonumuza bakalım.

NAT Sunucumun iç bacağı(LAN)

NAT sunucumun dış bacağı(WAN)

Client makinemin ip konfigrasyonu
not :
 NAT sunucumun iç bacağıyla aynı ethernet takılı durumda

Routing and Remote Access servisimizde NAT işlemini yapılandıracağımız sunucumuzun üzerine sağa tıklayalım ve “Configure and Enable Routing and Remote Acess” seçeneğine tıklayalım.

Next ile ilerleyelim.

Network Adresss translation(NAT) seçeneğiyle soru/cevap şeklinde daha basit bir kurulum yapabiliriz ama ben manuel olarak kurulumu göstereceğim. Custom confguration seçeneğini işaretleyip Next diyoruz.

NAT seçeneğini işaretleyip, Next diyoruz.

Finish diyerek işlemi bitiriyoruz.

Start Service seçeneğine tıklayarak NAT servisi aktif hale getiriyoruz.

Servisi çalıştırmaya başladı.

RRAS sunucumuz aktif hale geldi.

RRAS > IPV4 > NAT arayüzüne gidiyoruz.

NAT arayüzüne sağa tıklayıp New Interface seçeneğine tıklıyoruz.

Burada herhangi bir ethernetimizi seçiyoruz ben iç bacak olan Ethernet0‘ı seçtim, ardından OK diyoruz.

Bu Ethernet benim iç bacağım olduğu için Privite Interface tikini işaretleyip, OK diyorum.

Tekrardan aynı işlemi yapıyoruz ve New Interface seçeneğine tıklıyoruz.

Burada Ethernet1‘i yani dış bacağımı seçiyorum ve OK seçeneğine tıklıyoruz.

Bu bizim dış bacağımız olduğu için bu bacaktan internete çıkılacak. Bu yüzden Public Interface tikini seçiyorum ve NAT işlemi yapılacağı için “Enable NAT on this interface” seçeneğini de tikliyorum ardından OK seçeneğine tıklıyorum.

not : Ben iki ethernet ile bu senaryomu gerçekleştirdim eğer ikiden fazla ethernetiniz(bacağınız) varsa bütün iç bacakları belirtmeniz gerektiğini unutmayın.

RRAS konsolumuza geri döndüğümüzde eklediğimiz Interface‘lerin NAT tabına geldiğini görebilirsiniz.

Client makinemiz başarıyla internete erişebilmiş durumda.

tracert komutu yardımıyla www.umutpolat.com’a ping attığımda RRAS (NAT sunucumuz) üzerinden erişimi gerçekleştirdiğini görebiliyoruz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap