1. Ana Sayfa
  2. Network
  3. Windows Server 2012 R2 ISCSI TARGET Kurulum, Konfigrasyon ve Yapılandırma

Windows Server 2012 R2 ISCSI TARGET Kurulum, Konfigrasyon ve Yapılandırma

WİNDOWSYAZISIZ

Merhaba bu makalemde Failover Cluster yapısı oluşturmak için gereken ISCSI Target servisimizi anlatacağım. Bu makalede uyguladığım bütün yapılandırma, bundan sonra yazacağım Failover Cluster makalem için gereken şekilde konfigre edilecektir. Dilerseniz aynı adımları izleyerek, Failover Cluster makalesinde de sorunsuz bir şekilde kurulum ve konfigrasyon gerçekleştirebilirsiniz. Failover Cluster makaleme gitmek için tıklayınız.

Internet Small Computer System Interface (ISCSI)

 

Internet Small Computer System Interface  ISCSI, SCSI komutlarını IP ağları üzerinden yayınlayarak veri transfer işlemini kolaylaştırır ve maliyet bakımından oldukça düşüktür. En önemlisi depo belleklerinin uzaktan yönetilmesini sağlar. Aslında bu kısmın en önemli olmasının sebebi sistem yöneticileri genellikle iSCSI‘yi bu sebeple kullanırlar.  Server – Sunucu / Client – İstemci mimarisinde çalışır. Örnek vermem gerekirse bir network üzerinde herhangi bir depoloma aygıtını, bütün networke açmanız olabilir.INITIATORS

• Software Initiators : Network kart ya da kartlarınız üzerinden ISCSI servis bağlantısını sağlar.
• Hardware Initiators : Çeşitli donanımlar aracılığıyla ISCSI servise bağlantı sağlar, perfomans açısından daha tercih edilebilirdir.
• iSCSI Initiators : Network ortamınızda ISCSI servisine TCP/IP Protokolü üzerinden, SCSI komutlarıyla bağlanmanızı sağlar.

TARGETS

• Software Target : Farklı depolama aygıtları, işletim sistemleri, dosya protokolleri arasında bağlantıyı sağlar.
• ISCSI Target : Belirlediğiniz, bir Storage’ın bütün ortama aynı anda eş zamanlı paylaşılmasını sağlar. ISCSI Target, paylaşmak istediğiniz Storage olarak geçer.Server Manager üzerinden klasik kurulumlarımız gibi başlıyoruz.

Next diyerek devam ediyoruz.

Kurulumu yapmak istediğimiz makineyi seçtikten sonra Next ile ilerliyoruz.

File and iSCSI Services rolünün altından ISCSI Target Server‘i işaretliyoruz. Ardından Next ile ilerliyoruz.

Ekstra olan herhangi bir feature ihtiyacımız olmadığı için Features sekmesinde herhangi bir şey eklemeden Next ile ilerliyoruz.

Kuruluma hazırız, Install butonuna tıklayarak kuruluma geçiyoruz.

Kurulumuz tamamlandı. Close butonuna tıklayarak kurulumu bitirelim.

Server Manager File and Storage Services sekmesi altında ISCSI kısmına geliyoruz ve “To create an ISCSI virtual disk, start the New iSCSI Virtual Disk Wizard.” yazısına yapılandırmayı yapmak için tıklıyoruz.

Server kısmında ISCSI Target sunucumuz olacak sunucumuzu görmekteyiz. Status bilgisi olarak online şekilde gözükmekte ve Cluster yapısı içerisinde bir rolü olup/olmadığını görüyoruz.

Select by volume altında ise diskimizin volume bilgilerini görmekteyiz. Type a custom path kısmında ise default olarak belirtilen kısım dışında bir path seçerek, farklı bir dizine kurulum yapabiliriz. Bu bilgiler altında gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra Next ile ilerliyoruz.

Burada oluşturduğumuz ISCSI diskimize bir isim ve açıklama veriyoruz. Path kısmında hangi dizinde oluşacağını görmekteyiz. Next ile ilerleyelim.

Burada diskimize boyut belirleyeceğiz. Ben 50 GB şeklinde belirledim, siz dilediğiniz boyutu verebilirsiniz. Fakat ben bu makalemden sonra Failover-Cluster yapısı hakkında da bir makale yazacağım için, şu anki ISCSI target server yapımı buna göre hazırlıyorum yukarıda da belirttiğim gibi, o yüzden bu diske çok düşük bir boyut vermenizi önermiyorum.

Dynamically expanding seçeneğini seçerek, disk yapımın dinamik bir şekilde gelişmesini sağlıyorum. Bu sayede fiziksel makinenizden büyük bir disk alanı almayacaktır.

Existing ISCSI target kısmını sizde bu işlemi ilk defa yapıyorsanız boş göreceksiniz. Daha önce herhangi bir ISCSI target tanımlamadığımız için bu kısım boş gözüküyor. Yani burada yapılandırdığımız ISCSI targetleri görür ve işlemi o target üzerinden yapabilirdik fakat biz yeni bir ISCSI target oluşturacağımız için “New ISCSI target” seçeneğini işaretlyior ve Next ile ilerliyoruz.

Oluşturduğumuz ISCSI target’a bir isim gerekiyor, isimi ve isteğe göre açıklamanızı (Description) yazdıktan sonra Next ile ilerliyoruz.

Access Servers kısmında oluşturduğumuz ISCSI Target sunucumuza erişebilecek sunucuları belirliyoruz. Bunun için Add butonuna tıklıyoruz.

Bu kısımda çeşitli şekilde izin vereceğimiz sunucuları seçmemize olanak sağlıyor. “Enter a value for the selected type” kısmında IP, MAC adresleri gibi  ya da başka seçeneklerle de belirtebiliriz fakat ben ilk seçenekte bulunan Browse ile Computer ID, yani sunucularımın ismiyle ekleyeceğim.


not 1 : Birden fazla sunucu eklemeniz gerekiyorsa, bu ekranda eklemelisiniz.
not 2Daha önce belirttiğim gibi ben bir sonra ki makalemde Failover Cluster yapısı kuracağım için iki node(fiziksel) makinemi ekliyorum, bu kafanızı karıştırmasın dilerseniz tek makine ekleyerek aynı işlemleri yapabilirsiniz.


Eklemek istediğim sunucunun adını yazıp, Check Names kısmından kontrol ettikten sonra OK diyerek sunucumu ekliyorum.

Aynı işlemleri ikinci sunucumu eklemek için yapıyorum. Ardından OK diyorum.

ipucu • Dilerseniz birden fazla sunucu ekleyeceğiniz zaman bu ekranı nerede görürseniz görün node1;node2 şeklinde ekleyebilirsiniz. Sanılanın aksine virgül ile değil, noktalı virgül ile bu işlemi yapabilirsiniz.

Burada farklı authentication gereklilikleri istiyorsak yapabiliriz. Ben herhangi bir yapılandırmaya bu kısımda ihtiyaç duymadığım için Next ile ilerliyorum.

Adım, adım gerçekleştirdiğimiz bütün konfigrasyon son bir kez karşımıza çıkıyor. Dilerseniz yaptıklarınızı inceleyebilirsiniz ve artık ISCSI diskimizi oluşturmaya hazırız. Create butonuna tıklayarak oluşturmaya başlayalım.

Diskimiz oluştu! Close seçeneğine tıklayalım.

Server Manager > File and Storage Services > iSCSI kısmına baktığımızda yarattığımız diskin oluştuğunu görüyoruz.

ISCSI Target sunucuma bağlanmasına izin verdiğimiz iki sunucumdan biri olan “node1” adlı makineme gidiyorum ve Server Manager üzerinden Tools sekmesine tıklıyorum.

ISCSI Initiator seçeneğine tıklıyorum.

Karşımıza gelen uyarıda ISCSI servisinin çalışmadığını, aktif hale getireceğini ve bilgisayar her açıldığında otomatikman aktif olacağını söyleyen bir ekran karşımıza geliyoruz. Yes seçeneğine tıklayarak onaylıyoruz.

ISCSI Target sunucumuzun IP adresini Target kısmına yazıyoruz ve Quick Connect diyoruz.

Diskimiz seçili ve Status kısmında baktığımızda bağlantıyı sağladığımızı görüyoruz. Fakat sizde bağlantı sağlanmadıysa, diski seçip Connect seçeneğine tıklayabilirsiniz. Ardından Done seçeneğine tıklıyoruz.

Size söylediğim gibi sonra ki makalemda Failover Cluster yapısı kuracağım için, Failover Cluster bilgilerinin tutulacağı bir witness disk oluşturacağım. Bu kısmı da eklemek istedim, aynı şekilde bir disk oluşturacağım, kısa kısa anlatarak geçeceğim.

Diskimizi ve sunucumuzu seçip, Next ile ilerliyoruz.

Diskime witness ismini veriyorum ve Next ile ilerliyorum.

Witness diskinize büyük boyutlar vermenize en azından lab ortamı için gerek yok.

Yeni bir target oluşturmamıza gerek yok, biraz önce oluşturduğumuz ISCSI targetımızı seçerek Next ile ilerliyoruz.

Adım adım yapılandırdığımız ayarlar karşımızda, inceledikten sonra Create ile witness diskimizi oluşturuyoruz.

Diskimiz oluştu, Close ile çıkıyoruz.

Disk Management’ı açıyoruz.

Disklerimiz hazır. Dilediğiniz zaman diskleri online hale getirip, Initialize işlemlerini yapıyoruz ve disklerimizi hazırlıyoruz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap