1. Ana Sayfa
  2. Network
  3. Windows Server 2012 R2 DHCP FAILOVER

Windows Server 2012 R2 DHCP FAILOVER

WİNDOWSYAZISIZ

DHCP bildiğiniz gibi ortamınız da bulunan hostların TCP/IP konfigrasyonunu, DNS adreslerini merkezi bir şekilde dağıtan ve yapılandıran, kritik sunucularımızdan biridir. Bunu DHCP makalemde detaylı anlatmıştım, eğer kurulum, yapılandırma ve DHCP hakkında derinlemesine bir bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu iki makalemi okuduktan sonra bu makaleme devam etmenizi öneririm.

DHCP FAILOVER

DHCP Failover bir DHCP sunucu üzerinde olan scope yapısını başka bir DHCP sunucusuna kopyalayarak replike edilmesini sağlar ve bize canlı bir yedek sunucu ya da load-balance (yük dengeleme) yapabilme fırsatı sunar. Failover-cluster yapısını oluşturmamıza gerek kalmadan DHCP sunucumuzda bulunan scope yapısını, başka bir DHCP sunucusuna aynen replike edebilir/kopyalayabiliriz. İstersek iki sunucuyu aynı anda yük dengeleme (load-balancing) yapabilir ya da diğer sunucumuzu tamamen yedek amaçlı kullanabiliriz (hot standby). Ayrıca bu yapıyı kurarken iki sunucu arasında bir şifreleme oluşturacağız ve replikasyon daha güvenli bir şekilde yapılacak.
İşlemlerimize geçmeden önce yaptığım işlemleri anlatacağım. Önce merkez bir DHCP sunucusu kurdum ve bir scope yapısı yani ip havuzu oluşturdum. Bunu daha önce ki makalemde yapmıştım. İkincil bir DHCP sunucusu kurdum ve o kurulu şekilde beklemekte. İki yapı site-to-site VPN yöntemiyle iletişim kurmakta ve farklı lokasyonlar da olacak şekilde yapılandırılmış durumda. İki DHCP sunucumda Domain Controller (DC) olarak hizmet veren sunucularımda kurulu olacak bir lab/eğitim ortamında size anlattığım için, DHCP sunucularınızı, DC sunucularınız olarak hizmet veren makinelere kurmanızı önermiyoruz.  İki DHCP sunucumda Active Directory yapımda authorize (yetkilendirilmiş) şekilde.Birinci DHCP sunucumuz olan, yedeklenmesini istediğimiz merkez sunucumuzun Ipv4 butonuna sağa tıklıyoruz ve Configure Failover seçeneğimize tıklıyoruz.

Burada bize hangi scope (ip havuzlarını) yapılandıracağımızı seçmemiz gerekiyor. Bende tek bir scope bulunuyor, “Select all” diyerek bütün scope yapınızı yapılandırmak için seçebilirsiniz. Next ile ilerliyoruz.

Specify the partner server to use for failover kısmında ise bir Partner Server belirtmemiz gerekiyor. Add server seçeneğine tıklıyoruz.

Aslında burada yapımda authorize edilmiş DHCP sunucularını buldu fakat ben yinede Browse seçeneğini kullanarak replikasyonun yapılacağı ikincil DHCP sunucumu bulacağım.

IZMIR-DC adlı, ikincil DHCP sunucumuzun kurulduğu makinemizin adını yazdık ve Check Names seçeneğiyle kontrol ettikten sonra OK seçeneğine tıklıyoruz.

Partner serverımızı seçtik OK seçeneğine tıklıyoruz.

Partner olmasını istediğimiz DHCP sunucumuzu seçtikten sonra Next seçeneğine tıklayarak ilerliyoruz.

Bu kısmı tek tek açıklayacağım.


Relationship Name : DHCP Failover yapımıza istediğimiz bir isim giriyoruz.
• Maximum Client Lead Time : “Buraya dönücem”

MODE

Load Balance : İki DHCP sunucunuz arasında yük paylaşımı yaparak aktif bir şekilde beraber çalışmalarını sağlar bunu anlatabileceğim en basit yöntem şu olabilir. Eğer 100 IP dağıtılacaksa, bunun belirlediğiniz kısmını ki bu genelde %50-%50 olur aktif-aktif şekilde, 50 IP‘yi bir sunucu kalan diğer 50 IP‘yi diğer sunucu dağıtacaktır.
• Local Server : replikasyon yöntemiyle kopyasını alacağınız ana DHCP sunucunuz.
• Partner Server : replikasyon yöntemiyle kopyalayacağınız ikincil DHCP sunucunuz

• Hot standby : DHCP sunucularınızdan birinin aktif bir şekilde çalıştığı, diğer sunucunuzun ise sadece yedekeleme amaçlı pasif bir şekilde beklediği ama replikasyonun devam ettiği mod. Birincil sunucumuz üstünde oluşabilecek bir problem de ya da devre-dışı kalması sonucusunda Hot standby şeklinde yapılandırdığımız ikinci sunucumuz devreye girecek ve hizmet vermeye başlayacaktır.

• Shared Secret : Makale başında bahsettiğim kısımlardan biri iki DHCP sunucumuzun replikasyonu için bir şifre oluşturacağız ve replikasyonu daha güvenli bir hale getireceğiz.

Adım-adım yapılandırdığımız şekilde konfigrasyon oluştu finish ile konfigrasyonumuzu aktif hale getiriyoruz.

Sorunsuz bir şekilde Failover yapımız oluştu. Close seçeneğine tıklayarak çıkalım.

Aslında şu an ikincil DHCP sunucumuza da Primary(birincil) DHCP sunucusunda bulundan Scope(lar) gelmiş bulunmakta fakat ben size bu kısmı da öğretmek istediğim için elle bir replikasyon tetikleme göstereceğim.

Replicate scope : Belirlediğimiz bir Scope replike edilecektir.
Replicate Relationship : Bütünüyle bir replikasyon sağlayacaktır.

Replicate Relationship seçeneğine tıklayalım.

OK seçeneğine tıklayalım.

Replikasyon başarılı bir şekilde gerçekleştirildi, Close ile çıkış yaparak kontrol edelim.

Partner serverımız olan IZMIR-DC (ikincil sunucumuz) aktif bir şekilde çalışmakta ve Scope ayarlarımız aynen replike edilmiştir.

Başka makalelerimde görüşmek dileğiyle. Kafanıza takılan her şeyi yorum şeklinde sorabilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler.

Yorum Yap

Yorum Yap