1. Ana Sayfa
  2. Windows Server
  3. Windows Server 2012 File Server Resource Manager

Windows Server 2012 File Server Resource Manager

WİNDOWSYAZISIZ

Bu makalemde File Server Resource Manager servisimizi öğreniyor olacağız. Kurulumu bilmiyorsanız tıklayınız.

İşlemlerimizin hepsini bu konsol üzerinden yapacağız.

Quato Templates alanına tıkladığımızda burada hazır, default olarak gelen limitler olduğunu görüyoruz. Kota yönetimi yapmak için bu ayarlardan birini kullanabilirsiniz fakat istediğiniz kota bu alanda bulunmuyorsa yeni bir Quato Template oluşturacağız.

Quato Templates tabına sağ tıklayarak Create Quato Template diyoruz.

Bu alanda gördüğünüz Template name kısmına oluşturduğumuz templatein ismini giriyoruz. Descriptiona isteğe bağlı açıklama girebiliriz ve Space Limit kısmında kotamızı belirliyoruz. Ardından raporlama için alt kısımda bulunan Add seçeneğine tıklıyoruz.

not : Hard quato seçeneği dosya limitini aşarsa daha fazla yükleme yapılmasına izin vermez. Soft quato derseniz eğer dosya limitini aşsa dahi kullanılabilir.

Burada raporlama kısmının ayarlarını yapabiliriz. Dosya boyutu aşılmaya yakın olduğunda admin mail adresine mail atması gibi.
Generate Notifications when usage reaches kısmında belirlediğiniz kotanın hangi yüzdeye geldiğinde yine belirlediğiniz aksiyonları çalıştırması için gereken yüzde değeri. Email kısmında admin emailine ya da admin grubuna üye olan herkese belirttiğimiz %85 sınırına gelince kota bilgilendirme maili gelecektir. Gelen mailin konusu(Subject) ve içeriğini düzenleyebilirsiniz(Message Body). Tabii ki yapınızda bir mail sunucu bulunması gerekmektedir.

Event Log tabından ise bu raporları yönetici ya da yönetici grubu üyelerine de gönderebiliriz. Log Entry kısmından yine mesajımızın içeriğini ayarlayabiliriz.

Command sekmesinde ise belirlediğimiz yüzdeye ulaşınca belirlediğiniz scriptin çalışmasını sağlar. Security kısmında ise scriptin hangi kullanıcı tarafından çalıştırılacağını belirleriz bunun için ihtiyacımız olan belirlediğimiz kullanıcının o dosya üzerinde yetkisi olmasıdır.

Report kısmında ise alacağımız rapor şekilleri bulunmaktadır. Burada bunları belirleyerek hangi tip raporlar alabileceğimizi seçebiliriz. İlk seçenekten örnek vermem gerekirse Duplicate Files derseniz belirlediğiniz dosya içinde aynı dosyadan birden fazla varsa bunları raporda gösterecektir.

Artık kota uygulamaya başlayabiliriz. Quatos sekmesinden Create Quato diyoruz.

Quato path kısmından kota uygulamak istediğimiz dosyayı belirtiyoruz. Aslında Deneme diye oluşturduğum limiti uygulayacaktım fakat size daha rahat gösterebilmek adına 100 MB Limit adıyla default olarak gelen kotayı uygulayacağım.

Summary of quato properties kısmında ise kotamızın değerini(100 MB) ve belirlediğimiz %85’e gelince nelerin yaşanacağını anlatan bir aksiyon haritası görüyoruz.
Warning(%85): Email :
%85’e gelince mail atacak.
Warning(%95): Email : %95’e gelince mail atacak ve Event log kısmında gözükecek.
Warning(%85): Email : %100’e gelince mail atacak ve Event log kısmında gözükecek.

Oluşturduğumuz kota objesi tabımıza geldi. Limiti 100 MB olan dosyamızın Used kısmında boyutun ne kadar kullanıldığını görüyoruz. İçinde bir dosya olmadığı için %0 değerinde.

File Server Screening Management

Quato Management kısmını geçtiğimize göre bu kısma gelebiliriz. Bu kısım aslında Policy yapısına benzer bir şekilde çalışır. Burada dosya içeriklerini yönetebilir, engelleyebilir ve ayrıcalık tanıyabiliriz.

File Screen Templates kısmında default olarak gelen hazır ayarlar bulunmaktadır. Çalışanlarınızın müzik ve video izlemelerini engelleyebilmek gibi.

File Screens‘e sağa tıklayıp Create File Screen diyoruz.

Yine aynı şekilde File Screen path kısmında belirlediğimiz dosyamızı seçiyoruz. Hazır olarak gelen Block Image Files templateini seçtim. Summary kısmında ise belirlediğimiz yasaklar olursa yaşanacak aksiyonu gösteriyor. Eğer herhangi biri oraya Image dosyası atmaya çalışırsa Event log ve mail olarak bize bildirilecek.

not : Bu sekmeler yukarıda anlattığımın aynısı olduğu için (email sekmesi) bir daha anlatmıyorum aynı şekilde ayarlayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi oluşturduğumuz obje File Screens altına geldi.

Dosyamızın içine bir image dosyası atmaya çalıştığımda uyarı veriyor.

Burada Expection işlemi yapacağız. Yukarıda uyguladığımız işlem belirlediğimiz dosya ve altında bulunan her dosyaya uygulanıyor. Örnek vermek adına altına resim diye bir klasör açtım ve ben burada image dosyalarının çalışmasını istiyorum. Böyle bir durumda büyük bir çakışma yaşayacağım o zaman ya Screening işlemini kaldıracağım ya da o klasörü başka bir klasöre taşıyacağım. Bu oldukça yüklü bir iş fakat bunun yerine Exception işlemi yaparak belirlediğim klasöre izin vereceğim ve image dosyaları Rapor klasörünün altında bulunan Resim klasörinde açılabilecek.

File Screening’e sağa tıklayıp Create File Screen Exception seçeneğine tıklıyoruz.

Burada izni uygulayacağımız alt klasörü belirliyoruz ve expetion işlemini yapıyoruz. Belirlediğimiz klasörde hangi yasağın uygulanmayacağını File Groups altında seçiyoruz. Biz Image Files yasağı koyduğumuz için bu seçeneği işaretliyoruz.

Gördüğünüz gibi Expcetion objemiz File Screens tabımıza yeşil bir tik ile geldi.

İçine bir Image file atıyorum ve gördüğünüz gibi sorunsuz şekilde işlem gerçekleştirildi.

File Groups tabında oluşturduğumuz ya da default olarak gelen Screenlerin içeriğini görüyoruz. Image files kısmına bakarsanız hangi uzantıları engellediğini görebilirsiniz.

Ben default olarak gelen Audio and Video files Screenine tıkladım ve içeriğini görebiliyoruz.

Files to include kısmında yasaklayacağımız uzantıları seçiyoruz.
Files to exclude kısmında ise izin verdiğimiz uzantıları seçiyoruz.

Kısaca örnek vermem gerekirse burada Audio ve Video dosyalarını yasakladık fakat biz .mp4 uzantısını Files to exclude kısmına ekleyerek sadece bu uzantının çalışmasını sağlayabiliriz.

Storage Report Management
Bu kısımda belirlediğimiz dosya ya da dosyalar üzerinde raporlar hazırlayabilir ve oluşturduğunuz yapı hakkında daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

Storage Report Management‘a sağ tıklıyoruz. Burada belirlediğimiz zamanlar rapor almasını sağlayabilir ya da hemen bir raporlama alabiliriz. Ya da Rapor taskları ekleyip/silebiliriz. Ben hemen bir rapor almak istediğimiz için Generate Reportw Now diyorum.

Settings sekmesinde alacağımız rapor türlerini seçiyoruz. Yukarıda verdiğim örnekle aynı.
Report formats kısmında ise raporumuzun hangi formatta çıktısının alınacağını seçiyoruz ben DHTML formatını seçtim.

Scope kısmında dosyanın içeriğinde bulunan hangi dosya türleri için rapor alacağımızı seçiyoruz ve Folder kısmında işlem yapacağımız dosyamızı seçiyoruz.

Delivery kısmında yukarıda bahsettiğimiz gibi raporun belirlediğimiz yönetici ya da yöneticilere mail olarak gitmesini sağlıyoruz.

Artık raporumuzu almaya hazırız. OK seçeneğimizi işaretledikten sonra böyle bir pencere karşımıza çıkıyor. Generate reports in the background dersek raporumuzu kayıt eder, belirlediysek mail atar fakat açmaz.

Wait for report der isek raporumuzu direkt olarak açacaktır ben bu seçeneği işaretliyorum.

Gördüğünüz gibi raporumuz hazırlandı default olarak StorageReports klasörünün altına gelmektedir. Ben size göstermek amacıyla Duplicate Files yani aynı dosyadan birden fazla var mı diye bir rapor almak istedim ve raporumuzu açıyoruz.

Raporumuz bu şekilde gayet detaylı bir biçimde bize belirlediğimiz durumu göstermektedir. Benim burada istediğim durum Duplicate Files olduğu için herhangi bir dosyadan birden fazla olmadığını bize gösteriyor.

Umarım size yardımcı olabilmişimdir.

Yorum Yap

Yorum Yap