1. Ana Sayfa
 2. Network
 3. DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Nedir?
Trendlerdeki Yazı

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Nedir?

WİNDOWSYAZISIZ

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol)

• DHCP sunucu-istemci modelinde yapılandırılmış bir protokoldür.
Ortamınızda bulunan hostlarınızın TCP/IP konfigrasyonunu merkezi bir şekilde yapar.
• Ağınızda bulunan tüm hostlara geçerli yapılandırma parametreleri sunar
• IP çakışması gibi sorunlar yaşamanızı engeller
• DNS ile beraber çalışır
Ulaşamadığınız hostları takip etmenize olanak sağlar
• Ortamınıza giriş yapan hostlara dinamik olarak IP dağıtır ve sizi büyük bir iş yükünden kurtarır.
• İstemcilere ayrılmış belirli IP bloklarına ait adresler barındırır ve sunucular tarafından saklanan kira süreleri bulunur.


DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Kavramları

• Scope : Network üzerinde istemcilere (client) dağıtmak için oluşturulan IP havuzlarıdır.  Kapsamlar tek bir fiziksel alt ağı tanımlar ve istemcilere gerekli TCP/IP konfigrasyonunu göndermeye olanak sağlar. Network üzerinde tanımlı alt ağlar ağ yapınız ve fiziksel ihtiyaçlarınıza göre şekillendirilir ve Scope (kapsamlar) yoluyla DHCP sunucularınıza tanımlanır.

• Super Scope : Aynı fiziksel alt ağda bulunan kapsamların merkezi ve yönetimsel bir şekilde gruplandırılarak birlikte aktifleştirilebilecek kapsamların listesini içerir.

• Exclusion Range : Kapsam içerisinde DHCP istemcilerine dağıtılmamak üzere dışlanan IP adresleridir. (“Dışlama aralığı”)

• Address Range :
Tanımladığınız kapsam üzerinde, Exclusion Range dışında kalan, kullanılabilir IP havuzudur. DHCP istemcilerine dağıtılacak IP‘ler bu havuzdan seçilir.

• Lease(KİRA) : İstemci hosta atanan IP adresinin, IP‘yi atayan DHCP sunucusu tarafından belirlenen kullanım süresidir. Bu süre belirlediğiniz şekilde yenilenecektir, istemsiz kira süresine göre, kira süresini yenilemeyi deneyecektir. Kira süresi biterse ya da silinirse bu aksiyon sona erer ve istemci apipaya düşer.

• Reservation : Bir hostun, DHCP sunucusu tarafından dağıttığı bir IP‘yi, hostun MAC adresine tanımlayarak sürekli olarak o IP‘yi almasına olanak sağlar. Bu tanımlamanın yapılabilmesi için rezervasyon işleminin yapılacağı hostun MAC adresi gereklidir.

• Scope Options : Bütün kapsamlar için etkinleştirilmesi gerekli WIN, DNS, Gateway, ortak kullanılan bazı seçenekler gibi istemci yapılandırma parametrelerini içerir.


DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Kira Oluşum Süreçleri/DHCP SUNUCU-İSTEMCİ İletişimi

Hostlara dinamik IP atayabilmek ve TCP/IP konfigrasyonunu yapabilmek için DHCP SUNUCU-İSTEMCİ birbiriyle haberleşmek zorundadırlar, bu kira oluşum süreci 4 adımda olur ve iletişim Broadcast şeklinde yapılır.


 1. DHCP Discover
  DHCP istemcisi tarafından ağa gönderilecek ilk paket/mesajdır. Broadcast yayınıyla bütün ağa gönderilecek ve istemci IP adresine ihtiyaç duyacağını belli edecektir. Bu paketin içinde henüz bir IP almadığı için kaynak IP adresi kısmında bulunan IP 0.0.0.0 şeklinde olacaktır ve hedef IP adresi 255.255.255.255 şeklinde olacaktır. İstemci bu pakete ayrıca kendi MAC adresini de ekleyecektir. Bu pakete herhangi bir cevap alamadığı zaman stabil bir şekilde bu çağrıya devam edecektir.
 2. DHCP OFFER
  DHCP sunucusu Discover paketini yaladıktan sonra Scope veritabanından kullanılabilir ilk IP adresini bütün önerecek bir paket yollar. İstemci henüz IP adresi almadığı için bu paket bütün ağa Broadcast şeklinde yayınlanır fakat hedef MAC adresi kısmında istemcinin MAC adresini yazar ve bu şekilde yanlış bir IP atamasını ve karışıklıkları engeller.
 3. DHCP REQUEST
  İstemci host DHCP OFFER paketinden gelen parametreleri kabul ettiğini DHCP REQUEST paketiyle Broadcast olarak yayınlar. İstemci bu paketin içinde DHCP sunucunun MAC adresini de ekler.
 4. DHCP ACKNOWLEDGMENT
  DHCP sunucusunun önerdiği IP adresini kabul eden istemciye gerekli TCP/IP konfigrasyonu verilir. Broadcast şeklinde paket yollanılır. İstemci bu pakleti almadan önerilen TCP/IP konfigrasyonunu kullanamaz. Bu paketin içinde kira süresi gibi bilgiler de bulunur. Kira süresinin yarısı dolunca istemci DHCPREQUEST paketini DHCP sunucusuna  yollayarak kira yenilemesini ister. Bilgisayar kira süresinden sonra açılıyor ise DHCP REQUEST Broadcast şeklinde yayınlanır.

  DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) DNS İLİŞKİSİ

  DHCP ve DNS ortak bir şekilde çalışır. DHCP ağı yaratıldığı zaman otomatik olarak bir DNS alanı da yaratılmış olacaktır. Dinamik güncelleştirmeler sayesinde DHCP sunucusu üzerinde ki yapılandırma değişiklikleri DNS veritabanında tutulan A(host kaydı) ve PTR kayıtlarında ki değişikliği alır kayıt eder. Bu sayede istemci ya da sunucu farketmeksizin üzerinde oluşan yapılandırma değişikliklerini her sunucu üzerinde manuel olarak değiştirmeye gerek kalmaz ve büyük bir iş yükünden kurtarır.


  DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) VERİTABANI

  • DHCP.mdb : DHCP sunucu veritabanı dosyalarıdır.
  • DHCP.tmp : Bu geçici(temp) dosya şekli, DHCP server tarafından trade file olarak kullanılır.
  • DHCP.log : DHCP sunucusunda yapılan bütün işlemlerin tutulduğu log dosyasıdır.

  DHCP veritabanı dinamik modeldedir. Yapıda değişiklikler oldukça örneğin bir istemcinin IP adresini bırakması gibi kendini sürekli günceller bu sayede bilgileri dinamik bir şekilde veritabanında tutar.

Yorum Yap

Yorum Yap