1. Ana Sayfa
  2. Network
  3. Exchange Server ve Rolleri Nedir?

Exchange Server ve Rolleri Nedir?

exchange-server

Exchange Server, Microsoft tarafından geliştirilen ve genelde Microsoft tabanlı sistemlerde kullanılan çoğunlukla büyük, fazla çalışanı olan şirketlerin kullandığı bir haberleşme, iletişim yazılımıdır. Şirket ağınız içinde mail trafiğini ve yönetimini sağlar, bunun yanı sıra sizlere bir çok kolaylık sağlayarak belli bir masraftan ve iş yükünden kurtulmanıza olanak sağlar. Bilinenin aksine sadece mail server görevi görmez, daha bir çok işlevi vardır. Randevu sistemi, toplantı sistemi gibi organizasyonları oluşturabilir. Şirket kaynaklarının kullanımını ve paylaşımını düzenleyebilir, cep telefonunuza mail adresi tanımlaması yapabilir. Bu sayede şirket bilgisayarınıza erişemediğiniz zamanlar telefonunuz üzerinden aynı işlemleri sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.


Exchange Server Rolleri

• Mailbox
• Clintaccess
• Hub transport
• Unified Messaging

Mailbox : Mailbox ortam içinde kullancılarının postalarının tutulduğu roldür. Mailbox datalarının tutuldu bu rol, kurulumu zorunlu olan bir roldür. İsminden de anlayabileceğiniz üzere bu rol olmadan Exchange Server kurulumu yapılamaz. Kaynak tüketimi yüksek bir roldür.

Clintaccess : Bu rol sunucunuza gelen Client isteklerinin hepsini karşılar ve onlarla iletişime bu rol geçer. Örneğin şirketinizde outlook ile konuşan kullanıcılarınız bulunmakta, Clintaccess  üstünden bu iletişim sağlanır. Clintaccess ilgili istekleri alır ve WAN ya da Local ağınızda ki mail sunucunuza iletir.

Hub Transport : Exchange 2010‘dan sonra artık bu rol bulunmuyor. Bu rolün yerine, MB (Mailbox) üstünde çalışan Hub Transport servisi gelmiş durumda.

Unified Messaging : Sesli mail gönderip/almamızı sağlayan rol.


 

Yorum Yap

Yorum Yap