1. Ana Sayfa
  2. Network
  3. Exchange Server 2016 Kurulumu
Trendlerdeki Yazı

Exchange Server 2016 Kurulumu

Exchange-Server-2016-Kurulumu

Merhabalar bu makalemde Exchange Server 2016 kurulumunu anlatacağım. Bu makaleme geçmeden önce kurulum gereksinimlerini yapmadıysanız eğer bu makalemde bulunan işlemleri yapmanız gerekir.

Exchange Server hakkında detaylı bilgi için bu makaleme ulaşabilirsiniz.

Kuruluma başlayalım


Burada sunucu güncellemelerinizi ve netframework yüklediyseniz internete bağlanıp, güncellemelerin son haliyle çekmesini istemenize gerek yok. Bu yüzden Don’t check for updates right now diyerek ilerleyelim, dilediğimiz zaman güncelleme yapabiliriz.

Burada bir önizleme bilgisi görmekteyiz. Next ile ilerleyebiliriz.

Lisansı kabul ettikten sonra, Next ile ilerleyelim.

Use recommended Settings diyerek devam edelim.

Exchange Server Nedir makalemde burada ki rolleri açıklamıştım. Mailbox ve Edge Transport rolünü aynı makineye kuramıyoruz. Management tools ise, hangi rolü kurarsak kuralım direkt olarak gelmekte zaten.

Automatically install Windows Server Roles and Features that are required to install Exchange Server ise kurulum gereksinimlerinde yaptığımız işlemleri, bu sihirbazın yapacağı anlamına geliyor, biz daha önce manuel olarak yaptık (önerilen budur) bu yüzden bu ayarla bir işimiz yok.

Mailbox Rolünü seçelim ve Next ile ilerleyelim.

Kurulum pathini belirleyip (yolunu)

Burada Exchange’in Malware korumasını aktif edip/etmeyeceğimizi bize soruyor. Spam mailleri tespit edebilmek gibi, yani kısacası güvenlik işini ona bırakabiliriz. Biz lab ortamında olduğumuz için buna No demekten çekinmiyoruz.


Burada artık kurulumdan önce bir kontrol işlemi gerçekleştiriyor, bir sorun çıkmazsa kuruluma geçebileceğiz.

Evet burada bir uyarı aldık, unutmayın “Warning” yazan kısımlar hata değil, bir uyarıdır. Burada aldığımız uyarı ise bu kurulumu DC üzerinde yaptığımız ve ekstra izinler verileceği yönünde. Yani bizi en baştan uyarıyor.

Not : Bu alanda alacağınız hatalar, kuruluma engel olacaktır. Hatalarınızı bana iletebilir ya da kendiniz araştırarak çözebilirsiniz aksi taktirde kurulum gerçekleşmeyecektir.

Install butonuna tıklayarak kuruluma geçebiliriz.

Evet kurulumumuz başladı, unutmayın kurulum kısa sürmeyecektir. 14 adımda kurulum tamamlanacak.


Kurulumumuz bitti. Dilerseniz restart attıktan sonra Exchange Sever Administration Center’ı açalım.

Yorum Yap

Yorum Yap