1. Ana Sayfa
  2. Network
  3. DNS (Domain Name System) Nedir?
Trendlerdeki Yazı

DNS (Domain Name System) Nedir?

dns

DNS (Domain Name System) 

DNS Uygulama makaleme geçmeden önce DNS hakkında detaylı bir bilgi verme gereği duydum. DNS kurulum ve konfigrasyon makalelerime buradan ulaşabilirsiniz.

Bu makalemde Vikipedi kaynaklı anlatım ve kendi yazılarım olacak. Daha detaylı ve teknik anlatımdan önce, ben sizlere basit bir anlatım sunacağım ardından kaynak vererek detaylı bir paylaşım yapacağım. Bu bilgiler doğrultusunda başlayalım.


DNS (Domain Name System)  Nedir?

Varolan ağ türlerinde her bir makineni kendi IP adresi vardır bildiğiniz üzere. Buna bütün servisler, hizmetler aklınıza gelebilecek internetle ilgili her şey dahildir. En basitinden bir siteye ulaşabilmemiz için, ona bir ping göndermemiz gerekir. Kısacası makineler kendi aralarında iletişime IP adresi yoluyla geçerler. Aksi mümkün olamadığı için bir makine, diğer makinenin IP adresini öğrenemez, bilemezse iletişime geçmek imkansız olacaktır. Bir siteye girdiğinizde aslında bir IP adresiyle, siteye giriş yaptığınız cihazınız (tablet, bilgisayar, telefon gibi) IP adresleri üzerinden etkileşime geçiyorlar. Peki durum böyleyken bizler tarayıcılarımıza neden www.umutpolat.com değil de, sitemin internet sağlayıcı sunucumun IP adresini yazmıyoruz? Örneğin www.192.168.1.111.com gibi. İşte bu oldukça kafa karışıklığı yaratacak bir durum olurdu, bu yüzden DNS servisi imdadımıza yetişiyor.  Siz www.umutpolat.com yaptığınız zaman DNS servisi bu ismi, IP adresine çeviriyor ve makinenin anlayacağı şekile getiriyor ve sizler benim siteme ulaşabiliyorsunuz.

Bu işi yapması için dünyada 13 adet ROOT DNS(kök) sunucu bulunmakta. Sizler daha önce hiç girmediğiniz bir siteye giriş yapmaya çalıştığınızda, bu kök sunuculara bağlanarak bir sorgulama yöntemiyle o siteye ulaşabiliyorsunuz. Makinenizin DNS çözümleme sırası şöyle.

1. DNS cache
2. Hosts Dosyası
3. DNS
4. NetBIOS Name Cache
5. Wins
6. Broadcast
7. LmHosts Dosyası

Yani öncelikle bağlantı sağlamaya çalıştığınızda bilgisayarınız bu DNS bilgilerinin önce kendi cachelerinde var olup/olmadığını sorguluyor. www.umutpolat.com sitesinin IP adresini çözümleyebiliyor mu, kendi cachelerinde kayıtlı mı ya da manuel olarak kaydedilmiş mi önce bunun sorgusu yapılıyor, eğer bu sorgular sonucunda herhangi bir bilgi çıkmadıysa, o zaman kök sunuculara bir istek gidiyor.

Bu sorgulama aşşağıda ki şekilde gösterilmekte.

Daha basit bir anlatımla anlatmam gerekirse önce www.umutpolat.com‘u kök sunuculara soruyorsunuz, root DNS sunucusu size bu .com uzantılı, o zaman .com uzantıları için sorgulama yapacağınız sunucuya gitmenizi söylüyor, sonradan makineniz o sunucuya gidiyor ve tekrardan www.umutpolat.com sitesinin IP adresini çözümlemek için sorgu talep ediyor ve en sonunda bilgilere ulaşıyor ve makineniz internet siteme bağlanabiliyor. Kabaca anlatımı bu kadar basit, detaylara sonradan gireceğim.

Komut satırına “ipconfig /displaydns”(tırnaksız) yazdığınız da, bilgisayarınızın tuttuğu DNS kayıtlarını görebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi umutpolat.com kayıtları bu şekilde gösteriliyor. Time To Live kısmında bu bilginin DNS cachelerimde ne kadar süre kalacağını gösteriyor (Saniye şeklinde). Tabii bunların hepsi değiştirilebilir, bunu bir sonra ki makalemde göstereceğim.


Vikipedi kaynaklı detaylı bilgilendirme

 

“DNS (İngilizceDomain Name System, TürkçeAlan Adı Sistemi), internet uzayını bölümlemeye, bölümleri adlandırmaya ve bölümler arası iletişimi organize etmeye yarayan, bilgisayar, servis, internet veya özel bir ağa bağlı herhangi bir kaynak için hiyerarşik dağıtılmış bir adlandırma sistemidir.

İnternet ağını oluşturan her birim sadece kendine ait bir IP adresine sahiptir. Bu IP adresleri kullanıcıların kullanımı için www.site_ismi.com gibi kolay hatırlanır adreslere karşılık düşürülür. DNS sunucuları, internet adreslerinin IP adresi karşılığını kayıtlı tutmaktadır.

Katılımcı kuruluşların her birine atanmış alan adları çeşitli bilgileri ilişkilendirir. En belirgin olarak, insanlar tarafından kolayca ezberlenebilen alan adlarını, dünya çapında bilgisayar servisleri ve cihazlar için gerekli sayısal IP adreslerine çevirir (dönüştürür). DNS, çoğu internet servisinin işlevselliği için temel bir bileşendir, çünkü Internetin temel yönetici servisidir.

Alan Adı Sistemi DNS her alan için yetkili ad sunucuları atayarak alan adlarını atama ve bu adların IP adreslerine haritalanması sorumluluğunu verir. Yetkili ad sunucuları desteklenen alanları için sorumlu olmakla görevlidirler ve diğer ad sunucuları yerine alt alanlara yetki (otorite) verebilirler. Bu mekanizma dağıtılmış ve arızaya toleranslı servis sağlar  ve tek bir merkezi veri tabanına ihtiyacı önlemek için tasarlanmıştır.

DNS aynı zamanda özünde (çekirdekte) bulunan veritabanı servisinin teknik işlevselliğini de belirtir. DNS protokolünü – DNS’de kullanılan veri yapılarının ve veri iletişim alışverişinin (değiş tokuş) detaylı tanımlaması- İnternet Protocol Suite’in bir parçası  olarak tanımlar. Tarihsel olarak DNS’ den önceki yönetici servisleri orijinal olarak metin dosyalarına ve belirgin bir şekilde HOSTS.TXT çözücüsüne dayandığı için büyük veya küresel yöneticilere göre ölçeklenebilir değildi. DNS 1980’ den bu yana yaygın olarak kullanılır olmuştur.

İnternet hiyerarşi alan adı ve İnternet Protokol (IP) adres boşluğu olmak üzere iki ana ad boşluğunu sağlar. DNS sistemi alan adı hiyerarşisi sağlar ve onunla adres boşluğu arasında çeviri servisi sağlar. İnternet adı sunucuları ve iletişim protokolü Domain Name Sistemini etkin kılar. Bir DNS ad sunucusu, alan DNS kayıtlarını alan adı için depolayan bir sunucudur; DNS ad sunucusu veri tabanına karşı sorulara cevaplarla karşılık verir.

DNS veri tabanında depolanan en yaygın kayıt türleri; DNS bölgesinin yetkisi otoritesi  (SOA), IP adresleri (A ve AAAA), SMTP posta değiştiriciler (MX), ad sunucuları (NS), ters DNS aramaları için işaretçiler (PTR) ve alan adı takma isimleridir (CNAME).

Genel amaçlı bir veri tabanı olmak için tasarlanmamasına rağmen, DNS diğer veri türleri için DNSSEC kayıtları gibi şeyler için otomatik makine aramalarını  ya da Sorumlu kişi (RP) kayıtları gibi insan sorularını da depolayabilir. DNS kayıt türlerinin tam listesi için, DNS kayıt türlerinin listesi bakın. Genel amaçlı veritabanı olarak, DNS veri tabanında saklanan gerçek zamanlı kara delik listesi kullanılarak istenmeyen e-posta (Spam) ile mücadelede kullanımında da DNS görülebilir. İnternet adlandırma için veya genel amaçlı kullanımlar için olsun, DNS veritabanı, yapılandırılmış bölge dosyasında geleneksel olarak depolanır.”


 

Yorum Yap

Yorum Yap