1. Ana Sayfa
  2. Linux
  3. Kabuk (Shell) Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Kabuk (Shell) Nedir?

Kabuk-Shell-Nedir

Shell tam olarak Kernel‘ın, dışını kaplayan bir kabuktur. Yani Shell katmanında dış işlemler yapılır ve içeriye gönderilir. Kullanıcı kernel ile konuşamayacaktır böyle bir durumda bir dosyayı yerinden hareket ettirmek bile imkansız bir hale gelecektir fakat biz shell yardımıyla bu işi yaparız. Shell karşımıza bir komut satırı olarak çıkar. Shell aracılığıyla yazdığımız komutlarla, aslında Kernel (çekirdek) tarafına bir işlem gönderir, kernel içinde işlem yapmasını sağlarız.

Gelişmiş shell yapısına örnek vermem gerekirse grafik arayüz(GUI) buna en doğru örnek olacaktır. Örneğin linux komut satırını açtık ve bir klasör oluşturmak istedik,

“mkdir dosyalarim”

Kernel’a gereken emir yollandı ve kernel bu işlemi uyguladı. Aslında grafik arayüzünde de tam olarak aynı şeyi yapıyoruz sadece yapma yöntemimiz değişik. Sağa tıkla, yeni bir klasör yarat ve bitti. Shell basit mantıkta budur.

Shell (Kabuk) Programlama

Evet yukarıda da basit bir şekilde bahsettiğim gibi bir çok ihtiyacımızı Shell üzerinden karşılayacağız. Şimdi sistem yöneten herhangi bir kişinin karşısına Shell Programlama tam olarak nerede çıkar derseniz basit bir örnekle başlayalım.

Ortamınızda bulunan 20 tane makineye aynı işlemi yapmanız gerekiyor. Basit bir örnek vermem gerekirse sıralı IP‘ler üzerinden her makinenin masaüstüne bir dosya açmanız, ya da aynı dosyayı her birine kopyalamanız gerekiyor. Burada hangi işlemi yapacağınız pek farketmeksizin, 20 kere aynı işlemi tekrarlamanız gerekecektir. Bu gibi durumlardan kurtulmak için çeşitli Shell Dilleriyle bir script yazarak, tek bir hamlede bu işi bitirebilirsiniz. Döngüler ve case deyimleri shell script ile ifade edilen dosyalarda tek bir dosya içerisinde kullanılabilir.

Önemli not : Bir önce ki makalelerimde de bahsettiğim gibi şu an sizleri yormadan, basit bir giriş yapıyorum. Derinlemesine bilgiler, uygulamalar ve scriptleri ileri ki makalelerimde detaylı anlatacağım, okuduğunuz için teşekkürler.

 

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap