1. Ana Sayfa
  2. Linux
  3. Çekirdek (Kernel) Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Çekirdek (Kernel) Nedir?

Çekirdek-Kernel-Nedir

Kernel, yani işletim sistemi çekirdeği makinemizin hardware (donanım) ve software (yazılım) arasında ki köprüye denir. Bütün bağlantı kernel üzerinden yapılır, kernel bir işletim sisteminin kalbidir. İşletim sisteminin temel ve olmazsa olmaz fonksiyonları kernel üzerinden yürütülür. Yaşadığı sürece sistem çağrılarına cevap veren kernel, eğer cevap vermeyi kestiyse işte o mavi ekran karşınıza gelecektir.

 

Kernelin başlıca görevleri şunlardır

 • Process Management 

İşletim sistemi içinde çalışan her program bir işlem üretir. Kısacası programların yarattığı işlemlerin yönetilmesini sağlar. Gerçekleştirilen her işlemin, gerçekleştirildiği sistemden sürekli olarak bir talepleri olmaktadır ve bu taleplerin karşılanması, işlemi adil sıraya sokma görevleri işletim sisteminin kernel‘ına aittir.

• Input/Output Management

Dış donanımların yönetilmesi ve donanımların duyduğu işlem, hafıza ve benzeri ihtiyaçların sistem içinde çözülmesini, işlemesini sağlamaktır. İşletim sisteminin birincil amacı Input/Output birimlerinin oluşturduğu karmaşıklığı kullanıcı tarafında gizlemektedir. Tamponlama ve Aygıt sürücüsüne bir arayüz vermekten sorumludur.

• Memory Management 

Kernel, kendisi dahil o anda çalışan bütün işlemlerin memory gereksinimini en iyi şekilde karşılar ve bu işlemi yaparken paging ve segmentation kullanır.

• Device Management

Sisteminize bağlı bütün aygıtların çalışmasını, kontrolünü o an duydukları işlemci ve hafıza ihtiyaçlarının karşılanması ve bütün aygıtlar arasında/işletim sistemi parçalarının birbirlerine erişimini sağlar.

• File Management

Diskinizin üzerinde tutulan her dosyanın takibi, raporlanması, disk üzerinde en verimli halde tutulması, hızlı erişilmesi ve temel güvenliğinin sağlanmasını sağlar. Okuma/Yazma ve taşıma gibi işlemleri icra eder.

 

Bu makalemde temel bilgilere girdim fakat burada bahsedilen her işlem ve konu ile ilgili uzun makaleler yazacağım, okuduğunuz için teşekkürler.

Yorum Yap

Yorum Yap